Proč kompostovat bioodpady
Bioodpad nemá nic společného s bio potravinami a dokonce ani s biografem. Jednoduše řečeno jsou to zbytky z kuchyně nebo veřejného (či neveřejného) stravování. Tedy to, co oloupete, okrájíte, nesníte nebo na co nemáte chuť. Dále to je například posekaná tráva, uřezané větve zbytky ze zemědělské výroby. Tyto bioodpady tvoří až 40% celkového komunálního odpadu.
Jedním ze způsobů, jak se těchto bioodpadů zbavit, je tvorba vlastního hnojníku. Kompostování není jen pěstovaní si vlastního hnojníčku pro jahody a růže. Je to především prostředek, jak vrátit do půdy živiny, které se z ní neustále vytrácejí (v poslední době stále více a více). Kompost totiž obsahuje humus. Pro vaši představu humus je něco jako odporná houbovitá hmota, která díky své struktuře dokáže zadržovat vodu, absorbovat toxické látky a vyrovnávat pH. Dále pak náš přítel humus zvyšuje kyprost půdy a optimalizuje její osídlení různými mikroby a ostatními obyvateli, kterým toto prostředí vyhovuje. Tak zabraňuje půdní erozi.
Ačkoli si mnozí myslí, že největší pohromou pro životní prostředí jsou plasty, je to právě bioodpad. Tato skutečnost uvedla v chod i státní správu, a tak by se již od ledna 2010 měly bioodpady sbírat ve sběrných dvorech všude tam, kde převládá zástavba rodinných domků. Do letošního roku by to mělo být i na všech sídlištích. To je rozumný nápad protože v současnosti končí téměř 80% bioodpadů na skládkách.
Pokud toho máte ke kompostování více, ZDE najdete seznam kompostáren v celé ČR.