Brno nabídne dva nové dotační programy. Podpoří vznik zelených střech a využití srážkové vody

Brno nabídne dva nové dotační programy. Podpoří vznik zelených střech a využití srážkové vody

Dotace v oblasti životního prostředí v roce 2019

Od letošního června budou moci zájemci žádat o podporu v rámci dvou nových dotačních programů města Brna pro oblast životního prostředí. Prvním z nich je celorepublikový unikát „Zeleň střechám!" podporující vytváření zelených střech. Tím druhým je dotační program s názvem „Nachytej dešťovku!", kterým bude město Brno podporovat využití srážkové vody a navazuje tak na Státní fond životního prostředí.

Brno, 24. dubna 2019 – Od letošního června budou moci zájemci žádat o podporu v rámci dvou nových dotačních programů města Brna pro oblast životního prostředí. Prvním z nich je celorepublikový unikát „Zeleň střechám!" podporující vytváření zelených střech. Tím druhým je dotační program s názvem „Nachytej dešťovku!", kterým bude město Brno podporovat využití srážkové vody a navazuje tak na Státní fond životního prostředí.

Statutární město Brno pokračuje v rozvoji systému dotační podpory environmentálních projektů. Přichází tak s programem „Zeleň střechám!", prostřednictvím kterého bude poskytována podpora na realizaci zelených střech na území města Brna. Naše město je tak vůbec prvním městem v Česku, které tímto způsobem motivuje a podporuje stavitele na svém území. Výše dotace se bude odvíjet zejména od kategorie osoby žadatele a typu zelené střechy. Bude přispíváno jak na extenzivní, tak i intenzivní typ zelené střechy a výše dotace se bude pohybovat v rozmezí od 900 Kč do 1 400 Kč na metr čtvereční, dle přiloženého rozcestníku. Žadatel v rámci tohoto dotačního programu rovněž obdrží příspěvek na odborný posudek spojený s realizací zelené střechy ve výši až 10 000 Kč. První výzva k podávání žádostí o dotaci bude otevřena od 1. 6. 2019 a ukončena k 30. 11. 2019 s tím, že jednotlivé žádosti budou posuzovány kontinuálně.

Zelená střecha - skupina A

Zelená střecha

„Druhou novinkou je projekt „Nachytej dešťovku!". Tento dotační program bude určen pro úspěšné žadatele o dotaci v rámci již zavedeného dotačního programu Státního fondu životního prostředí „Dešťovka". Město Brno tak jako první město v České republice navazuje v této oblasti na podporu státu a svým obyvatelům ještě více zpřístupňuje dostupnost projektů na využití srážkové vody,". Žadatelům o dotaci bude město přispívat částkou ve výši 50 % příspěvku již poskytnutého Státním fondem životního prostředí a žadatel na území města Brna tak může získat až 75 % podporu svého projektu. O tuto dotaci mohou požádat i ti, kdo realizovali svůj projekt s pomocí SFŽP již v roce 2018. Dotační výzva bude vyhlášena ve stejném termínu jako v prvním případě, tedy k 1. 6. 2019. V obou uvedených případech platí podmínka místa realizace projektu na území města Brna.

Žádosti bude možné podávat online

Velkou novinkou v letošním roce bude elektronické podávání žádostí v rámci všech dotačních programů administrovaných Odborem životního prostředí MMB. Vedle „Dotace na šalinkartu", kde byli žadatelé na tento způsob již zvyklí, se tak na zjednodušení podání žádosti mohou těšit i zájemci o dotační programy jako je „Podpora oživení zeleně ve vnitroblocích" nebo „Podpora oživení nábřeží brněnských řek".

Veškeré potřebné informace jsou uvedeny a budou dále doplňovány na adrese www.brno.cz/ozp v sekci Oddělení motivačních programů a od června i na stránkách www.ekodotace.brno.cz.

Partneři projektu

Brněnské komunikace
Teplárny Brno
Dopravní podnik města Brna
Technické sítě Brno
SAKO